str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

26 marca 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Zgłoś błąd lub sugestię

PITy 2018? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Kryteria wyboru firmy ubezpieczeniowej

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferując ogromną różnorodność produktów ubezpieczeniowych starają się zdobyć jak największą ilość klientów. Ostra walka konkurencyjna między ubezpieczycielami i wprowadzanie ciągłych innowacji zmuszają do dokładnej analizy działalności firmy ubezpieczeniowej.

Częstą przyczyną rozczarowań i niezadowolenia z wybranego ubezpieczenia jest zawarcie umowy bez zaznajomienia się z ogólnymi warunkami (OWU), powodujące jej niedostosowanie do wymagań ubezpieczającego. Dużym błędem jest podejmowanie decyzji o wyborze ubezpieczyciela jedynie na podstawie wysokości wymaganej składki.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnieniach:

Określenie niezbędnego zakresu ubezpieczenia

Na tym etapie powinieneś zdecydować się na jakie zdarzenie chcesz wykupić ochronę. Musisz przy tym pamiętać, iż nie zawsze rzeczywisty zakres ochrony pokrywa się z tym, na co wskazuje nazwa umowy. Definiując podstawową potrzebę ubezpieczeniową - np. tylko pieniądze dla rodziny w przypadku śmierci, czyli ubezpieczenie na życie - upewnij się czy program nie zawiera czasem dodatkowego zabezpieczenia - np. wypłaty kapitału po dożyciu końca programu.

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Selekcja ubezpieczycieli ma na celu eliminację takich, którzy mają słabą pozycję rynkową i nie dają gwarancji wypłaty odszkodowań. Na tym etapie powinieneś przeanalizować:

 • poziom wskaźników technicznych
 • spełnianie wymogów prawnych
 • udziałowców towarzystwa
 • doświadczenie i znajomość rynku
 • pozycję rynkową.

Jednak nie w każdym przypadku ścisłe przestrzeganie formalnych wymogów znajduje swe uzasadnienie (dzieje się tak np. w przypadku wskaźników, które mogą być liczone wg różnych metod). Istotnym elementem analizy są udziałowcy towarzystwa. Jeżeli inwestorem jest duży zagraniczny ubezpieczyciel, to przekaże on towarzystwu wiedzę know-how, pozwalającą wypracować jak największe zyski z inwestowania twojego kapitału.

Ocena proponowanych ofert

Określając wcześniej swoje potrzeby i mając przygotowaną listę towarzystw, możesz przystąpić do porównywania ofert. Szczególną uwagę skup na:

 1. podstawowym zakresie ochrony, który określa jakie zdarzenia podlegają ochronie, zapewniając wypłatę odszkodowania;
 2. dodatkowym rozszerzonym zakresie ochrony, którego elementy po dokładnej analizie mogą okazać się zbyt drogie bądź zbędne;
 3. wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których nie nastąpi wypłata odszkodowań, np. szkody wyrządzone umyślnie lub w skutek zaniedbania;
 4. wartości określającej sumy ubezpieczenia majątku (bazą do tego szacunku może być np. w przypadku rzeczy - wartość księgowa brutto lub wartość rzeczywista;
 5. udziale własnym - kwocie, do wysokości której firma nie uczestniczy w szkodzie, a ubezpieczony pokrywa straty z własnych pieniędzy;
 6. następna strona >>
  Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009