str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

14 lipca 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki?

Na wysokość wpłacanej każdego roku składki wpływa wiele czynników.
Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie i być zadowolony z efektów programu po jego zakończeniu, przed podjęciem ubezpieczenia zapoznaj się z elementami, od których zależy wysokość składki i jakość programu.

  • Gwarantowana suma ubezpieczenia (SU) jest podstawowym parametrem umowy.

Jej wartość decyduje o wypłacie świadczeń wskutek zaistnienia określonego zdarzenia. Im wyższa jest wartość oczekiwanych świadczeń, tym więcej trzeba zapłacić - ubezpieczyciel poniesie większe koszty przy wypłacie.
W taryfach opracowanych przez każde towarzystwo podawany jest współczynnik (wsp) na każde 1000 zł wartości sumy ubezpieczenia (SU), który umożliwia wyliczenie składki rocznej (SK).
Jest to bardzo proste działanie: SK = (SU x wsp) : 1000 .
Współczynnik zmienia się wraz z wiekiem ubezpieczonego i długością trwania programu.

Jeżeli więc dla określonego wieku i czasu trwania programu będziemy chcieli wyliczyć wpłatę to
im większa będzie wartość SU, tym większa będzie składka.

  • Wartość wypłaty kapitału końcowego - jej poziom w sposób bezpośredni decyduje o wysokości opłacanych składek jedynie w programach zapewniających wypłatę kapitału. Składki w ich w ich przypadku będą tym wyższe, im wyższa będzie gwarantowana wartość kapitału końcowego.

Zależność ta dotyczy zarówno programów oszczędnościowo - ubezpieczeniowych, jak i czysto inwestycyjnych.
Im większą część składki przeznaczysz w tych programach na inwestycje, tym większa będzie wartość polisy (wykupu) w momencie ich zakończenia.

  • Długość trwania inwestycji ma istotny wpływ na dynamikę przyrostu składki, a w konsekwencji - przyrost zgromadzonego kapitału.

Zgodnie z zasadami procentu składanego, im dłuższy czas inwestowania pieniędzy, tym coraz znaczniejszy wzrost kapitału. Dlatego osobom, które deklarują dłuższy czas inwestowania w programy oszczędnościowo-ubezpieczeniowe, wyliczane są (przy tej samej SU) niższe składki niż osobom wpłacającym krócej.
Jest to związane głównie z wiekiem, gdyż mając 20 lat możesz podjąć program na np. 45 lat, co już nie będzie możliwe kiedy przekroczysz 40-tkę.

Wniosek jest prosty: im wcześniej - tzn. w młodszym wieku i na dłuższy okres - podejmiesz ubezpieczenie kapitałowe, tym wyższą uzyskasz wartość SU, czyli lepiej zabezpieczysz rodzinę na wypadek śmierci, a w przypadku dożycia zapewnisz sobie większy kapitał (czyli wyższe świadczenia na emeryturze). Dlatego programy z elementem oszczędnościowym (inwestycyjnym) powinny być podejmowane jak najwcześniej, gdyż wtedy wypracują największy kapitał.

  • Wiek ubezpieczonego jest podstawowym czynnikiem,według którego wylicza się z tabel wysokość składki.

Im jesteś starszy, tym większe stanowisz ryzyko ubezpieczeniowe - zwiększasz prawdopodobieństwo szybkiej wypłaty świadczeń.
Składka jest tym wyższa, im starsza jest osoba przystępująca do ubezpieczenia.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009