str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

3 lipca 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Kryteria wyboru firmy ubezpieczeniowej

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferując ogromną różnorodność produktów ubezpieczeniowych starają się zdobyć jak największą ilość klientów. Ostra walka konkurencyjna między ubezpieczycielami i wprowadzanie ciągłych innowacji zmuszają do dokładnej analizy działalności firmy ubezpieczeniowej.

Częstą przyczyną rozczarowań i niezadowolenia z wybranego ubezpieczenia jest zawarcie umowy bez zaznajomienia się z ogólnymi warunkami (OWU), powodujące jej niedostosowanie do wymagań ubezpieczającego. Dużym błędem jest podejmowanie decyzji o wyborze ubezpieczyciela jedynie na podstawie wysokości wymaganej składki.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnieniach:

Określenie niezbędnego zakresu ubezpieczenia

Na tym etapie powinieneś zdecydować się na jakie zdarzenie chcesz wykupić ochronę. Musisz przy tym pamiętać, iż nie zawsze rzeczywisty zakres ochrony pokrywa się z tym, na co wskazuje nazwa umowy. Definiując podstawową potrzebę ubezpieczeniową - np. tylko pieniądze dla rodziny w przypadku śmierci, czyli ubezpieczenie na życie - upewnij się czy program nie zawiera czasem dodatkowego zabezpieczenia - np. wypłaty kapitału po dożyciu końca programu.

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Selekcja ubezpieczycieli ma na celu eliminację takich, którzy mają słabą pozycję rynkową i nie dają gwarancji wypłaty odszkodowań. Na tym etapie powinieneś przeanalizować:

 • poziom wskaźników technicznych
 • spełnianie wymogów prawnych
 • udziałowców towarzystwa
 • doświadczenie i znajomość rynku
 • pozycję rynkową.

Jednak nie w każdym przypadku ścisłe przestrzeganie formalnych wymogów znajduje swe uzasadnienie (dzieje się tak np. w przypadku wskaźników, które mogą być liczone wg różnych metod). Istotnym elementem analizy są udziałowcy towarzystwa. Jeżeli inwestorem jest duży zagraniczny ubezpieczyciel, to przekaże on towarzystwu wiedzę know-how, pozwalającą wypracować jak największe zyski z inwestowania twojego kapitału.

Ocena proponowanych ofert

Określając wcześniej swoje potrzeby i mając przygotowaną listę towarzystw, możesz przystąpić do porównywania ofert. Szczególną uwagę skup na:

 1. podstawowym zakresie ochrony, który określa jakie zdarzenia podlegają ochronie, zapewniając wypłatę odszkodowania;
 2. dodatkowym rozszerzonym zakresie ochrony, którego elementy po dokładnej analizie mogą okazać się zbyt drogie bądź zbędne;
 3. wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których nie nastąpi wypłata odszkodowań, np. szkody wyrządzone umyślnie lub w skutek zaniedbania;
 4. wartości określającej sumy ubezpieczenia majątku (bazą do tego szacunku może być np. w przypadku rzeczy - wartość księgowa brutto lub wartość rzeczywista;
 5. udziale własnym - kwocie, do wysokości której firma nie uczestniczy w szkodzie, a ubezpieczony pokrywa straty z własnych pieniędzy;
 6. następna strona >>
  Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009