str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

20 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Koszt wypożyczenia samochodu może być pokrywany z OC

Ponieważ coraz trudniej jest obejść się bez samochodu, należy skorzystać z samochodu zastępczego, gdyż koszty wynajmu pokrywa wtedy towarzystwo, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie przez czas naprawy naszego pojazdu z taksówek. Należy jednak zbierać rachunki i na ich podstawie domagać się zwrotu pieniędzy od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
Aby nie płacić z własnej kieszeni, jako poszkodowany przy zgłoszeniu szkody powinieneś złożyć podanie o wypłatę zaliczki na wynajęcie auta zastępczego. Unikniesz wtedy wydatków z własnej kieszeni.

Wnioski od osób prowadzących działalność gospodarczą załatwiane powinny być bez zastrzeżeń. Klienci indywidualni muszą się bardziej natrudzić i wykazać towarzystwu konieczność używania pojazdu zastępczego. Należy więc napisać oświadczenie, że pojazd jest potrzebny do wykonywania pracy zawodowej lub dojazdu na badania i zabiegi lekarskie. Działka, z której korzysta się prawie codziennie też może być skutecznym argumentem pod warunkiem trudności w komunikacji i transporcie narzędzi oraz produktów.

Jeżeli pracownicy oddziałów czy inspektoratów nie wiedzą o takich możliwościach to należy zgłosić tą sprawę do centrali danego towarzystwa ubezpieczeniowego (możesz też powołać się na artykuły 415, 435 i 436 kodeksu cywilnego). W przypadku oporu nie należy rezygnować lecz poprosić prawnika o pomoc.

Nawet jeżeli okaże się, że sprawca szkody nie ma wykupionej polisy OC to jeszcze nic straconego. Za szkody spowodowane przez kierowców nie posiadających OC odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca pieniądze zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego i orzecznictwem sądowym.

Inne porady

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009