str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

20 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki?

Na wysokość wpłacanej każdego roku składki wpływa wiele czynników.
Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie i być zadowolony z efektów programu po jego zakończeniu, przed podjęciem ubezpieczenia zapoznaj się z elementami, od których zależy wysokość składki i jakość programu.

  • Gwarantowana suma ubezpieczenia (SU) jest podstawowym parametrem umowy.

Jej wartość decyduje o wypłacie świadczeń wskutek zaistnienia określonego zdarzenia. Im wyższa jest wartość oczekiwanych świadczeń, tym więcej trzeba zapłacić - ubezpieczyciel poniesie większe koszty przy wypłacie.
W taryfach opracowanych przez każde towarzystwo podawany jest współczynnik (wsp) na każde 1000 zł wartości sumy ubezpieczenia (SU), który umożliwia wyliczenie składki rocznej (SK).
Jest to bardzo proste działanie: SK = (SU x wsp) : 1000 .
Współczynnik zmienia się wraz z wiekiem ubezpieczonego i długością trwania programu.

Jeżeli więc dla określonego wieku i czasu trwania programu będziemy chcieli wyliczyć wpłatę to
im większa będzie wartość SU, tym większa będzie składka.

  • Wartość wypłaty kapitału końcowego - jej poziom w sposób bezpośredni decyduje o wysokości opłacanych składek jedynie w programach zapewniających wypłatę kapitału. Składki w ich w ich przypadku będą tym wyższe, im wyższa będzie gwarantowana wartość kapitału końcowego.

Zależność ta dotyczy zarówno programów oszczędnościowo - ubezpieczeniowych, jak i czysto inwestycyjnych.
Im większą część składki przeznaczysz w tych programach na inwestycje, tym większa będzie wartość polisy (wykupu) w momencie ich zakończenia.

  • Długość trwania inwestycji ma istotny wpływ na dynamikę przyrostu składki, a w konsekwencji - przyrost zgromadzonego kapitału.

Zgodnie z zasadami procentu składanego, im dłuższy czas inwestowania pieniędzy, tym coraz znaczniejszy wzrost kapitału. Dlatego osobom, które deklarują dłuższy czas inwestowania w programy oszczędnościowo-ubezpieczeniowe, wyliczane są (przy tej samej SU) niższe składki niż osobom wpłacającym krócej.
Jest to związane głównie z wiekiem, gdyż mając 20 lat możesz podjąć program na np. 45 lat, co już nie będzie możliwe kiedy przekroczysz 40-tkę.

Wniosek jest prosty: im wcześniej - tzn. w młodszym wieku i na dłuższy okres - podejmiesz ubezpieczenie kapitałowe, tym wyższą uzyskasz wartość SU, czyli lepiej zabezpieczysz rodzinę na wypadek śmierci, a w przypadku dożycia zapewnisz sobie większy kapitał (czyli wyższe świadczenia na emeryturze). Dlatego programy z elementem oszczędnościowym (inwestycyjnym) powinny być podejmowane jak najwcześniej, gdyż wtedy wypracują największy kapitał.

  • Wiek ubezpieczonego jest podstawowym czynnikiem,według którego wylicza się z tabel wysokość składki.

Im jesteś starszy, tym większe stanowisz ryzyko ubezpieczeniowe - zwiększasz prawdopodobieństwo szybkiej wypłaty świadczeń.
Składka jest tym wyższa, im starsza jest osoba przystępująca do ubezpieczenia.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009