str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

20 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Strategia dobrego ubezpieczenia się na życie

Dlaczego lepiej mieć dwa odrębne ubezpieczenia niż dwa w jednym?

Ubezpieczenia na życia z funduszem inwestycyjnym są bardzo elastyczne, bo spełniają twoje potrzeby zmieniające się w ciągu wielu lat trwania programu. Ale mogą być również bardzo ... niebezpieczne ze względu na swój złożony (bo uniwersalny) charakter. Niebezpieczeństwo wynikać może z nieznajomości zasad funkcjonowania tych programów, a skutkiem tej nieznajomości może być niezadowolenie z efektu końcowego.
Im nowocześniejszy jest produkt tym bardziej skomplikowany i trudny w obsłudze, co powoduje nieporozumienia z jego twórcą.

Przykład: Taką sytuację można przyrównać do zakupu video: wiemy jak odtwarzać, lecz nie wiemy jak nagrywać i zamiast dokadnie przeczytać instrukcję, mamy o to pretensje do producenta.

Aby uniknąć takich sytuacji powinieneś zawsze czytać Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Teksty edukacyjne w elfin.pl, również ułatwią ci poznanie tych nowoczesnych produktów finansowych.

Ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym możesz podejmować w trzech wariantach:

  • zabezpieczenie wypłaty pieniędzy dla uposażonych w przypadku twojej przedwczesnej śmierci - za małą składkę możesz uzyskać wówczas wysoką sumę ubezpieczenia
  • tylko w celu zgromadzenia pieniędzy na zabezpieczenie finansowe w przyszłości - ustalona składka jest lokowana i pomnażana w funduszach
  • z przeznaczeniem na oba powyższe cele (mieszane) - wiesz ile wpłacasz, ale nie wiesz ile jest przeznaczane na ochronę, a ile kumulowane

Mimo wielu zalet ubezpieczeń z funduszem o charakterze mieszanym, cały czas wymagają one uwagi i kontrolowania ich przebiegu oraz odpowiedniego reagowania na zmieniające się własne koncepcje i potrzeby życiowe oraz warunki gospodarcze. Zwłaszcza, że najczęściej kupowane są z nadzieją posiadania wysokiej ochrony i wypłaty dużego kapitału na końcu programu.

Uwaga:
W ramach jednego ubezpieczenia z funduszem, które posiada charakter mieszany nie mogą być dobrze spełnione obie funkcje: ochronna i oszczędnościowa.
Powód: dla określonej składki im większa jest suma ubezpieczenia, tym mniejszy kapitał się odkłada.
O tej zależności należy pamiętać przez cały czas trwania programu. Jest to niewątpliwie dość trudne, ale dotyczy przecież twoich pieniędzy - tych obecnie inwestowanych i tych przyszłych, znacznie większych i ważniejszych, bo przeznaczonych na zabezpieczenie finansowej przyszłości.

Najczęstszym błędem jest przekonanie, że kiedy wykupi się program z wysoką sumą ubezpieczenia - za wysoką składkę - to całość składki jest inwestowana każdego roku i kapitał przyrasta "dużymi krokami". Jednak ubezpieczony jest niedoinformowany, że ochrona ubezpieczeniowa jest kosztowna, a opłata za nią pobierana jest ze składki każdego miesiąca. Zmniejsza "kroki"; przyrastania kapitału, który jest pomnażany i wypłacany na końcu programu.
Trzeba wybrać:
ochrona czy kapitał - połączone w jeden program dadzą mniejszy efekt od spodziewanego.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009