str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

22 maja 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Jakich świadczeń (i od kogo) możesz domagać się, jeśli ulegniesz wypadkowi w czasie pracy?

Pracujesz jako przedstawiciel handlowy. Masz służbowy samochód, którym udałeś się do nadmorskiego kurortu na intensywne szkolenie. Wracając po całym dniu zajęć, powodujesz wypadek, wskutek którego ty łamiesz obydwie nogi i rękę, a kierowca samochodu, w który uderzyłeś - kręgosłup. Po długim pobycie w szpitalu czeka cię intensywna rehabilitacja, która i tak nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia.
Jakich świadczeń i od kogo możesz się domagać?

Ponieważ to ty byłeś sprawcą wypadku ani twojemu pracodawcy, ani tobie nie przysługuje żadne odszkodowanie z czyjejś polisy OC komunikacyjnej. Mało tego, z komunikacyjnej polisy OC twojego pracodawcy będzie wypłacone bardzo wysokie odszkodowanie i prawdopodobnie renta dla poszkodowanego kierowcy.

Czego jednak ty możesz oczekiwać i od kogo?

  1. Otóż, w pierwszej kolejności przysługuje ci jednorazowe odszkodowanie z ZUS-u z tytułu wypadków przy pracy. Od 14 września 2000 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu otrzymasz 371,30 zł.
    Jak widzisz będzie to w twoim przypadku kwota symboliczna, biorąc pod uwagę możliwość utraty pełnej sprawności w nogach, a co za tym idzie problemy ze znalezieniem dobrej pracy, długotrwałe leczenie, itd.
  1. Kolejnym źródłem dodatkowych świadczeń, jakie możesz otrzymać w związku z wypadkiem jest grupowa polisa NNW, którą twój pracodawca powinien wykupić dla pracowników firmy. Jeśli w ogóle to zrobił - z dużym prawdopodobieństwem możesz założyć, że suma ubezpieczenia, jaką wybrał zapewni ci odszkodowanie jeszcze bardziej symboliczne niż ZUS. Najczęściej grupowe ubezpieczenia NNW pracowników zawierane są na kwoty 10 000 - 20 000 zł, co - zwłaszcza przy poważnych uszkodzeniach ciała - stanowi naprawdę kiepskie zadośćuczynienie. Jeśli jednak pracujesz w dobrej firmie, dbającej o swoich pracowników, istnieje możliwość, że jesteś ubezpieczony na wysoką sumę z NNW, np. 100 000 zł.

    następna strona >>
    Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009