str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

20 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

Co należy zrobić, aby otrzymać sprzęt ortopedyczny przysługujący w ramach Kasy Chorych

 1. Zastosowanie określonego sprzętu ortopedycznego jest zalecone najczęściej przez lekarza specjalistę, u którego prowadzisz leczenie (chirurg, ortopeda). Może to uczynić również twój lekarz pierwszego kontaktu lub inny, prowadzący twoje leczenie np. w szpitalu. To właśnie jeden z tych lekarzy powinien wypełnić i podbić specjalny wniosek, dokładnie opisujący rodzaj sprzętu, jaki potrzebujesz.

 2. Z wyżej wspomnianym wnioskiem udajesz się do tzw. punktu ewidencyjnego. Punkty ewidencyjne to wyznaczone przez poszczególne Kasy Chorych placówki, mieszczące się zwykle przy większych poradniach. Przynależność do określonego punktu związana jest z miejscem zameldowania. Informację o tym, gdzie znajduje się twój punkt ewidencyjny, powinieneś otrzymać od wypisującego wniosek lekarza lub w Regionalnej Kasie Chorych, do której należysz.
  W punkcie ewidencyjnym twój wniosek zostaje wzbogacony o kolejną pieczęć oraz informację o limicie refundacji danego sprzętu, jaki przysługuje ci z Kasy Chorych.

  Uwaga: Przed udaniem się do punktu ewidencyjnego najlepiej zapoznaj się z listą takich limitów i zwróć uwagę na fakt, że niektóre rodzaje sprzętu ortopedycznego raz na jakiś czas należą ci się bezpłatnie.

 3. Od tego momentu twój wniosek staje się rodzajem czeku, z którym udajesz się do wybranego przez ciebie sklepu, prowadzącego sprzedaż sprzętu, który cię interesuje. Przy wyborze sklepu nie wiążą cię żadne ograniczenia. To samo dotyczy samego sprzętu - możesz wybrać nawet taki, który znacznie przekracza cenowo przyznany ci limit. Różnicę będziesz musiał oczywiście pokryć z własnej kieszeni.
  Jeśli jednak cena wybranego przez ciebie sprzętu mieści się w granicach określonego na wniosku limitu - płacisz nim, jak czekiem.

  Uwaga: Może się zdarzyć, że sprzedawca będzie cię chciał namówić na zapłacenie całości kwoty i samodzielne rozliczenie się w Kasie Chorych. Nigdy nie zgadzaj się na takie rozwiązanie. Sklepy mają same rozliczać się z otrzymanych wniosków, a od ciebie mają prawo żądać jedynie pokrycia różnicy pomiędzy rzeczywistą ceną sprzętu a kwotą pokrywaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Inne porady

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009