str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

20 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Składka wpuszczona w koszty
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych daje spółką z o.o. możliwość zaliczenia składek na ubezpieczenie w koszty uzyskania przychodu przez firmy ( art. 16 ust.1 pkt 59). Jest to jednak możliwe po spełnieniu określonych przez ustawę warunków. Między ubezpieczającym, a ubezpieczonym powinna zachodzić relacja pracownicza. A zatem to pracodawca musi ubezpieczyć swojego pracownika. W tego typu spółkach wspólnicy mogą być zatrudnieni na umowę o pracę i wtedy firma jest ubezpieczającym, a poszczególni wspólnicy jednocześnie i ubezpieczonymi, i uposażonymi. Jednak składka ubezpieczeniowa nie będzie zaliczona w koszty uzyskania przychodów, jeśli w ciągu pięciu lat ( licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono):
 • Odstąpiono od umowy i wypłacono tzw. wartość wykupu polisy,
 • Zaciągnięto zobowiązania pod zastaw praw wynikających z umowy
 • Wypłacono świadczenie z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.
  Poza tym uprawnionym do otrzymania świadczenia nie może być pracodawca, czyli spółka tylko osoby fizyczne np. wspólnicy.
  Sama polisa nie wystarcza
  Jednak sama polisa zabezpieczająca wspólników i ich spadkobierców na wypadek śmierci jednego z nich nie wystarczy. W jej warunkach zostaną bowiem określone jedynie przypadki ryzyka i zasady wypłaty ewentualnego odszkodowania. Plan zabezpieczenia wspólników jest nazywany ubezpieczeniem krzyżowym. Wystawiane są dwie lub trzy polisy, a to, kto będzie ubezpieczającym, ubezpieczonym i uposażonym, zależy od wyboru wspólników i rodzaju spółki. Wspólnicy powinni tak dostosować umowę spółki by dokładnie określić kształt firmy po śmierci jednego z nich oraz warunki spłaty spadkobierców. Umowa może określać prawo wstąpienia spadkobierców zmarłego do spółki (w przypadku spółki cywilnej), lub jego wyłączenie w zamian za spłatę (w przypadku spółki z o.o.). Jeśli wspólnicy sami nie określą w umowie spółki reguł działania zgodnych z przepisami prawa, będą musieli postępować w myśl kodeksu spółek handlowych lub kodeksu cywilnego, co nie zawsze musi być zgodne z ich własnym interesem. Zasady, jakie obowiązują w przypadku śmierci jednego ze wspólników zostały ściśle określone przez dotyczące ich przepisy. Dla spółki cywilnej podstawę prawną stanowi kodeks cywilny - w art. 860 - 875 określono zasady, jakimi rządzi się ta spółka.

  Na podstawie: "Firma" nr 3 str. 62 - B. Trykacz "Interes i bezpieczeństwo"
  << poprzednia strona
  Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum

 • Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
  Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
  o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
  elfin2009