str. główna ELFIN.PL

Towarzystwa
Agenci
Brokerzy

22 maja 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
na życie  NNW  komunikacyjne  majątkowe  w podróży  OC  zdrowia  forum

Ubezpieczenia komunikacyjne
Dlaczego ubezpieczamy kierowcę i samochód
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie NNW
Assistance
Co wpływa na koszt ubezpieczeń
Jak porównywać oferty OC
Jak porównywać oferty AC
Jak wybrać ubezpieczenie komunikacyjne
Jakie pakiety ubezpieczeń są korzystne
Co robić w razie wypadku
Jakie są zasady wypłaty odszkodowań

  Ubezpiecz się na życie
  Jaka polisa na życie dla ciebie?
  Masz już polisę na życie?
Sprawdź, czy odpowiada twoim potrzebom
Słownik finansowy

Jakie są zasady wypłaty odszkodowania

Odszkodowanie z ubezpieczeń OC i AC otrzymać możesz poprzez wypłatę ustalonej kwoty na pokrycie strat (np. kosztów naprawy auta) lub w drodze zorganizowania przez towarzystwo pomocy w odtworzeniu strat (np. wskazanie miejsca naprawy bezgotówkowej).

Poniżej przedstawiamy pewne zasady w dochodzeniu swoich praw do odszkodowania. Ich znajomość i stosowanie może przyspieszyć wypłatę należności.

Gdy jesteś poszkodowany w wypadku z czyjejś winy
  1. Odszkodowanie otrzymasz z polisy OC sprawcy zdarzenia.

  2. Po wypadku (do 7 dni) zgłoś się do oddziału ubezpieczyciela sprawcy i poleconego przez nich rzeczoznawcy, który zrobi zdjęcie, określi straty i opisze je na odpowiednim formularzu.

  3. Skompletuj odpowiednie dokumenty:
  • formularz zgłoszenia szkody;
  • oświadczenie sprawcy;
  • adresy i telefony świadków;
  • protokół policji.
  1. Po złożeniu dokumentów w oddziale towarzystwa sprawcy będziesz musiał poczekać na obliczenie wartości odszkodowania, chyba, że za zgodą ubezpieczyciela oddasz samochód do naprawy.

Jeżeli zależy ci na czasie możesz zwrócić się o odszkodowanie u własnego ubezpieczyciela. Zostanie ono wypłacone z konta twojej polisy autocasco. Pozbawiasz się jednak w ten sposób prawa do zniżki za bezszkodową jazdę do momentu rozliczenia się twojego towarzystwa z tym, w którym sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC.

Jeżeli ty spowodowałeś wypadek

Towarzystwo pokryje straty poszkodowanego z konta twojej polisy OC, a koszty naprawy twojego pojazdu z konta polisy autocasco.
Spowoduje to równocześnie utratę prawa do zniżki za bezszkodową jazdę w następnym roku ubezpieczenia OC i AC (jeżeli korzystało się z dużych zniżek wówczas stracisz prawo do około 10-20% z nich).

Jeżeli Twój samochód został skradziony

Zawiadom policję do trzech dni po wykryciu zdarzenia, a następnie zgłoś to u swojego ubezpieczyciela.

Oprócz odpowiednich formularzy powinno się złożyć protokół z policji, polisę ubezpieczeniową AC, dowód rejestracyjny i dwa komplety oryginalnych kluczyków!
Bez dokumentów i kluczyków towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania - nie trzymaj więc zapasowych kluczyków i dowodu rejestracyjnego w samochodzie.
Odszkodowanie zostanie wypłacone w określonym w OWU terminie z konta twojej polisy AC. Spowodować to może zmniejszenie praw do zniżek za bezszkodową jazdę w następnym roku ubezpieczenia.

Uwaga: Składkę za AC płaci się od sumy ubezpieczenia (wg aktualnej wartości auta), jednak przy szkodzie całkowitej odszkodowanie wypłacane jest od wartości rynkowej samochodu w dniu wypadku.
Pamiętaj, że wartość ta w miarę upływu czasu jest coraz niższa w stosunku do sumy ubezpieczenia. Dla właścicieli drogich pojazdów może się to wiązać z większą stratą niż przypuszczają.

Towarzystwa na wypłatę odszkodowania mają 30 dni lub dwa tygodnie od ustalenia wszystkich okoliczności wypadku np. w protokole policji, wyrokiem sądu, po zakończeniu leczenia.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Towarzystwa ubezpieczeniowe Agenci Brokerzy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009